Historia ABADÁ-Capoeira

Associação Brasileira de Apoio e Desenvolvimento da Arte-Capoeira (Brazylisjkie Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sztuki Capoeira. Inaczej ABADÁ-Capoeira, lub krócej ABADÁ) to brazylijskie stowarzyszenie mające na celu propagowanie brazylisjkiej sztuki walki capoeira.

Historia

Grupa została założona w 1988 roku w Rio de Janeiro przez José Tadeu Cardoso, znanego w świecie capoeira jako Mestre Camisa. Obecnie grupa działa w wielu krajach i zrzesza ponad 30 tysięcy członków. Oprócz propagowania samej capoeiry grupa zajmuje się prowadzeniem wielu akcji przeciwko narkotykom, głodowi, braku kształcenia.

Grupa ABADÁ jest kierowana bezpośrednia przez Mestre Camisa z pomocą jego brata Grão Mestre Camisa Roxa. W 2007 roku Mestre Camisa otrzymał najwyższy możliwy cordao (stopień w capoeira) w ABADÁ-Capoeira, biały. Jednak nie przyjął tytułu Grão Mestre (wielkiego mistrza), argumentując to tym, że w grupie może być tylko jeden.

Filozofia

ABADÁ-Capoeira promuje wartości dążące do samodoskonalenia. Stara się rozwijać wartości oparte na szacunku, integracji społecznej i wolności. Sprzeciwia się używaniu narkotyków oraz używek, promuje zdrowy styl życia. Wiele z tych celów próbuje osiągnąć propagując sztukę capoeiry m.in. w szkołach, klubach i stowarzyszeniach z pomocą lokalnych władz i organizacji.

Od początku istnienia ABADÁ, Mestre Camisa kładzie ogromny nacisk na profesjonalizację capoeira. W stylu jaki jest obecny w grupie można odnaleźć wiele elementów z stylu Regional, stworzonego przez Mestre Bimba oraz rozwijanego przez Mestre Pasthina stylu Angola. Camisa starał się połączyć te style i przez to stworzyć nowoczesną capoeira.

ABADÁ-Capoeira w Polsce

Początki ABADÁ w Polsce sięgają roku 2001, kiedy to do Polski na zaproszenie Aluno Calango (obecnie nie trenuje już w grupie ABADÁ) oraz Aluno Jacarè (nie trenuje już capoeira) przyjechał Instrutor Dodô (obecnie poza ABADÁ) ze Szwecji. Pierwsze batizado dla grupy z Polski odbyło się pod koniec marca 2002 roku w Goeteborgu w Szwecji podczas Mistrzostw Europy grupy ABADÁ Capoeira tzw. Jogos Europeus. Pierwsze batizado w Polsce odbyło się w styczniu 2003 roku pod kierownictwem Mestrando Cobry (obecnie w stopniu Mestre) w Gdyni. W 2003 roku do Polski przyjechał Instrutor (obecnie w stopniu profesora) Zinho (z Rio de Janeiro), którego wydelegował Mestre Camisa w celu opieki nad Polską grupą ABADÁ-Capoeira.

Batizado polskiej sekcji ABADÁ Capoeira:

  1. marzec 2002, Goeteborg (Szwecja) – prowadzący Mestre Camisa, Mestre Nago, Mestre Capixaba (batizado łączone dla grupy z Polski i ze Szwecji),
  2. styczeń 2003, Gdynia – prowadzący Mestrando Cobra (obecnie Mestre),
  3. luty 2004, Gdynia – prowadzący Mestre Capixaba (obecnie poza grupą ABADÁ),
  4. maj 2005, Gdynia – prowadząca Mestranda Edna Lima,
  5. maj 2006, Będzin – prowadzący Mestrando Pernilongo,
  6. maj 2007, Gdynia – prowadzący Mestrando Morcego,
  7. czerwiec 2008, Gdynia – prowadzący Mestre Camisa,
  8. lipiec 2009, Gdynia – prowadzący Mestrando Duende,
  9. czerwiec 2010, Gliwice – prowadzący Mestre Nagô,
  10. styczeń 2012, Gdynia – prowadzący Mestre Cobra.

Dziś ABADÁ-Capoeira posiada sekcje m.in. w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gliwice, Poznań, Szczecin, Śrem i Wrocław gdzie w sumie trenuje około 200 osób.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s